Sunday, November 29, 2015

In memoriam Alison Gertz

Alison L Ali Gertz
Alison Gertz (1966-1992)

Kedden december elseje, az AIDS világnapja.

Néhány napja láttam a Pretty in Pink-et a fiatal Jon Cryerrel, és Molly Ringwalddal, aztán valahogy tovább pörgettem a youtube filmjei között, és beleakadtam egy 1992-es filmbe, az a címe: Fatal Love, azaz végzetes szerelem.

Megnéztem. Engem nagyon megérintett, noha az egyik kedvencem a három részes Angels in America, ahol szintén központi téma az AIDS, de ebben a filmben egy heteroszexuális fiatal lányról derül ki 24 évesen, hogy AIDS-es.
A film természetesen igaz történeten alapul. Alison Gertz AIDS-aktivista története, aki 1992-ben halt meg, amikor a film elkészült.

Elképesztően fájdalmas a folyamat, ahogy a fiatal lány egy furcsa, magas lázzal és hasmenéssel járó, múlni nem akaró vírussal bekerül a kórházba (az is megdöbbentő, hogy milyen modern 1992-ben, azaz 23 évvel ezelőtt az amerikai kórház a 2015-ös magyarhoz képest), és mindent gondolnak, vérvizsgálatok, csontvelővizsgálat, kolonoszkópia, eredmény nélkül, míg végül kiderül az orvos legnagyobb döbbenetére, hogy AIDS-es. Nemcsak HIV-pozitív, hanem már beteg.

A lány és a családja teljes sokkban vannak, és ami utána elkezdődik, az egy nagyon fájdalmas alkalmazkodási folyamat a megváltoztatatlanhoz, hiszen 92-ben ugyan már volt AZT Amerikában, de a betegség kialakult szakaszában pár évnél többre nem lehetett számítani. Ezt mindenki tudta.

A lányt hamarosan elhagyja az akkori élettársa, aki a kórházi kezelés után nem képes hozzáérni, aztán elmegy gondolkodni, majd visszatér, eltölenek egy szerelmes éjszakát, a biztonság kedvéért két kotonnal, a lány az éjszaka közepén arra ébred, hogy a férfi pánikolva súrolja magát a fürdőszobába. A barátok közül szintén sokan fordítanak hátat, pont akkor amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk. Egyedül Ali meleg barátja marad mellette és támogatja, a sok kórház között egyszer elviszi egy buliba, ahol egy férfi végre észreveszi, és elhívja vacsorázni, annak ellenére, hogy a lány egyből közli, hogy AIDS-es. A lány újra hinni kezd, hogy 24 évesen még kellhet valakinek, még lehet szép az élet, lehet majd saját családja, de aztán amikor szorosabbra fűzné a viszonyt a férfival, az meggondolja magát, szabadkozni kezd, és elmenekül.

A film nemcsak a lány, hanem a szüleinek is a szenvedését bemutatja, egy Upper- Manhattan-i család egyszem, jólétben felnőtt lánya, a szülei szeme fénye. Bizonyos szakaszokban a szülők saját magukat hibáztatják, hogy nem figyeltek eléggé oda, egyszer az anya el is mondja, hogy eszébe sem jutott, hogy a lánynak tanácsolja a koton használatát, csak feliratta neki 15 éves korában a fogamzásgátlót. Merthogy az AIDS annyira nem volt még a köztudatban. A lánynak egyébként mindössze öt szexuális kapcsolata volt, az egyik egy egy éjszakás kaland egy baristával. Ebből a kapcsolatból kapta el az AIDS-et.

Nagyon plasztikusan ábrázolják a fizikai szenvedéseit, azt, hogy a kórháznak ugyan van AIDS-részlege, de eleinte nem oda teszik be, hanem egy izolált szobába, és szinte szkafanderben közelítenek hozzá az egészségügyi dolgozók, kevéssé akarnak segíteni a félelem miatt. Természetesen előkerül, mint minden amerikai filmben az egészségbiztosítóval vívott harc, illetve hogy az mit fizet és mit nem. Szerencsére a lány jómódú családból való, így minden segítséget megkap.

Végül átkerül az AIDs-részlegre, ahol szépen berendezett szobában, magyar viszonylatok közt luxus körülmények közt telnek a napjai. Megismeri az egyik betegtársát Bent, aki egy könyvet ad neki. Ben halála után elolvassa az önsegítő könyvet, és elmegy az író által tartott szemináriumra, a szülei is elkísérik. Ott egy végtelenül elcsigázott, minden reményt feladott rákos nőn tud segíteni azzal, hogy odamegy hozzá, és nem hagyja magát lerázni néhány fájdalmasan elutasító mondat után, hanem próbál a nővel kapcsolatot találni. Az író azt javasolja neki, hogy próbáljon segíteni másokon, mert van rá ereje.

Végül egy újságcikk adja a motivációt, egy újságcikk, ahol az AIDS problémáját megint a melegek, intravénás droghasználók problémájaként említik. Ali anyja beszél az újsággal, fogadják Ali-t. Innentől kezdve iskolákba jár, sőt, a való életben is TV-showkban is szerepel és haláláig aktivistaként dolgozik.

Az alábbi videóban az igazi Alison Gertz beszél a betegségéről:

A film záró jelenetében egy hatalmas nagy teremben középiskolásokhoz beszél, majd a beszéd végén megkérdezi, hogy van-e kérdés. Egy kislány odamegy, és azt mondja, ez nem is egy kérdés, amit fel szeretne tenni, sokkal inkább...megölelhetné-e.

Azt hiszem ezt a filmet mindenkinek érdemes megnéznie, mert sajnos keveset változott a hozzáállás. Ahogy a lány fogalmaz, nem tett semmit rosszat, miért kapta ezt a büntetést?



Alison Gertz halála után szülei megalapították a Love Heals Foundationt, amelynek az lett a célja, hogy az AIDS-ről minél több információt juttassanak el a fiatalokhoz, hogy az ilyen tragédiák ne történhessenek meg.

Tuesday, November 24, 2015

Miért zöld Yoda?És miért beszél visszafele?

Most, hogy  megint a Star Wars lázában éghetünk, természetesen a lányom is megismerte az amerikai filmgyártás ezen eposzát, és Yoda mestert egyből a szívébe zárta (talán aprócska mérete, vagy a fülei miatt?)

Felmerült a nagy kérdés, hogy Yoda miért zöld?

Nos, ezeket az infókat tudtam meg a Jedik bölcs öregéről:
1.Yoda megalkotója egy brit maszkmester volt, Stuart Freeborn, aki tavaly halt meg. Saját képére formázta Yodát, nézzétek csak:

Image result for star wars

2. Yoda semmilyen csillagközi fajhoz nem tartozik, azonosíthatatlan.
3. Azért lett zöld, mert ezzel a külsővel emberi bőrszínnel nagyon ijesztő lett volna:
joda+2-041.jpg 1,600×1,063 pixels:
4. Yodának saját szobra is van, San Franciscoban:

5. Számomra, egy nyelvtanár számára mégis a legérdekesebb a "yodic"vagy "yodish" nyelv, yoda ugyanis  fordítva beszél (ezért is kell eredeti nyelven nézni, mert a magyar szinkron ezt nem hozza).
Tárgy-alany és ige ez a sorrendje, míg az angolnak alany-ige-tárgy.
A neten több Yoda beszédgenerátor is van, például ez:
http://www.yodaspeak.co.uk/

A Tomtom GPS-eket van külön Yoda hang, jellegzetes yodaszintaktissal, szóval a you keep right valami ilyesmi:right you  keep.
6. Yodával mindent el lehet adni, a karácsonyi idényből sem hiányozhat:

folyt.köv.:Chewbacca

Monday, November 9, 2015

Dear Abby

Emlékszem, tini koromban leginkább azért vettem meg a Pajtást, aztán mikor az idők szele elfújta, akkor a 100* Szépet, mert volt benne tanácsadó oldal. A pszichológia iránt már akkor is mélységesen rajongó, és egyben kérdésekkel teli tiniként ezek voltak a kedvenc oldalaim. A legnagyobb ökörségeket is nyugodtan válaszolták meg, az egyikre még ma is emlékszem, a kérdező együtt volt a barátjával, természetesen védekezés nélkül, és ugyan a mensese nem jött meg, de az orra vérzett, ő pedig reménykedett benne, hogy "ott jött ki". Képzelem szegény válaszoló hogy röhöghetett kínjában.

Megvallom, nagyon imádnék egy ilyen rovatot vezetni, ha valaki felkérne rá. Valaki?
Nos, amíg a felkérésre várakozom, addig beszámolok nektek minden idők legsikeresebb tanácsadó rovatáról, az amerikai DEAR ABBY-ről.
Photo: http://www.news.com.au/world/
A tanácsadó rovatok rajongói akár a yahoo-n is rendszeresen olvashatnak, hasonlóan bugyuta levelekre is válaszokat, mint a fenti példám volt.

A Dear Abby egyfajta kulturális ikon lett az évtizedek során.
Kezdetben Pauline Phillips vezette, akinek a 14 éves lánya, Jeanne egy kis zsebpénz fejében segített neki a rengeteg tinilevél megválaszolásában, évtizedeken keresztül. Az anyuka 2004-ben elismerte lányát munkatársnak, és egyben átadta a praxist, mert nyugdíjvba vonult.
Az Abby név az Abigail azaz Abigél névből származik, az anyuka Abigail Van Buren írói álnév alatt válaszolgatott a levelekre, a rovaton pedig rajta ragadt Dear Abby megszólítás.
Az egyetlen laikusként kapta meg  a Life consultant tagságot az Amerikai Pszichiáterek Társaságától, de kapott díjat az Amerikai Bőrgyógyászok Akadémiájától, az Anonim Túlevők  csoportjától, hogy csak pár furcsaságot mondjak.

A tanácsadás amúgy családi vonás volt, ugyanis pár hónappal a Dear Abby indulása előtt Pauline ikertestvére lett Ann Landers (szintén írói álnév), és ő vezette az Ask Ann Landers rovatot, a Chicago Sun-Times újságban, ami szintén nagyon ismert Amerikában, 47 évig vezette a rovatot, halála után Annie's Mailbox néven folytatódott, és munkatársai vették át. Az ikertestvérek rivalizálásba kezdtek és elhidegültek egymástól.

1963-tól 1975-ig a CBS rádió műsorán is volt Dear Abby, úgyhogy Pauline Phillips rádiós karriert is magáénak tudhat. Phillips azért is lehetett enyire sikeres, mert ikertestvérétől eltérően nem egy folyóirat rovatvezetőe volt, hanem sok folyóiratban jelent meg a Dear Abby rovat, mint szolgáltatás, összesen 1400 sajtótermékben, ez pedig milliós olvasottságot hozott.
A rovat kapcsán könyvek is születtek, a Dear Abby, Dear Teenager, Dear Abby on marriage, The Dear Abby Wedding Planner, The Best of Dear Abby.
Pauline 2002-től Alzheimer-kórban szenvedett, és 2013-ban halt meg. Lánya azóta is vezeti a rovatot Amerika-szerte.

Photo:www.teenlibrariantoolbox.com

Sunday, November 1, 2015

Zöld töklámpás? Fontos szimbólum lett idén!


Tegnap minden amerikai kisebb és nagyobb gyerek a Trick or Treat lázában égett. És tegnap először nemcsak a hagyományos lámpásokat  láthatták a cukorkakéregetők a házak bejáratánál, hanem itt-ott zöldes színben pompázóakat is.
A zöld tököknek sajátos jelentésük van, az idén elindított Teal Pumpkin Projectben azok  a családok, akik vállalták, hogy a betérő allergiás gyerekekre is gondolnak, nem cukrokat, csokikat adnak nekik, hanem valamilyen nem élelmiszer ajándékot. A Zöld Tök kampány része a 2014-ben útjára indított nemzeti kampánynak az ételallergiás gyerekekért.

A legtöbb, Halloween napján osztogatott édességben vannak allergén anyagok, annál is inkább, mert odakint nagyon népszerűek a mogyoróvajas termékek, például a klasszikus Halloween-édességnek számító számító Reese Peanut Butter Cup (nálam az a nemfinom-kategória, mint a halva, hogy nem finom ugyan, de nem lehet abbahagyni:):

Persze nemcsak a mogyoróvaj, hanem a tej, szója, tojás stb. összetevők is gondot okozhatnak az allergiásoknak. Az összetevők figyelése legfeljebb akkor hasznos, ha nem idegeneknek akarunk édességet adni, hanem családok belül pontosan tudjuk, hogy ki mit kerüljön el. Halloween idején pedig a bite size a menő, azaz a kis méretben egyesével csomagolt csokik, amelyek gyakran készülnek a fentebb említett allergénekkel már érintkező gyártósoron.

Így aztán egyszerűbb cukorka és csokoládé mellett más alternatívákkal is készülni, erre az USA-ban a dollárboltok nagy választéka kiváló lehet, például buborékfújóval, pókos karkötővel, slinkyvel. Millió gyurmaféle is van, de azok között is lehet allergén össztevővel ellátott, így nem ajánlják.

De vajon miért lett a tök zöld azoknál a házaknál, ahol vállalják az egyéb treatek beszerzését?A teal amolyan zöldes-szürke szín, és húsz éve az ételallergia-tudatosság hivatalos színe Amerikában.