Ma reggel olvastam, hogy a Meki uj reggelijei kozott megjelent a bagel-szendvics. Oda is irtak a ket ujdonsag kozul az egyik fole, hogy bagel, mert ez Magyarorszagon meg egy igen kevesse elterjedt peksutemenyfajta.
Na, ez is "bejott" , gondoltam picit keseruen. Na nem azert, mert nem szerettem kint a bagelt, vagy mert irigyelnem az itt eloktol. Inkabb azert, mert ezek a dolgok soha nem ugy "jonnek be", ahogy az odakint mukodik, a magyaroknak meg a legtobb esetben kialakul egy hamis kepe bizonyos kintrol megerkezo etelekrol, szokasokrol. Azt hiszik, hogy ismerik, kozben valojaban nem. Nem epul be igazan a kozosseg eletebe, es nem lesz igazi jelentosege, igy aztan az adott dologhoz tapado ismeretek is sekelyesek es felszinesek maradnak.
1. Szoval bagel. Az igazi bagel tipikus reggeli cucc, egy igen suru, mondhatni kemeny tesztaju kerek, kozepen lukas se edes se sos pekarufele. Szinte kizarolag ugy aruljak, hogy megpiritjak es a kozepebe jo nagy adag cream cheese-t kap a reggelizo, amivel a napi kaloriaadagjat ki is maxolja (de utalom ezt a kifejezest). Ez a mekis valtozat pusztan egyfajta gyors lecsengesu termek, az igazi bagel nem ilyen es nem ez a hagyomanya.
2. Valentin-nap. A Valentin-nap ugyan mar vagy 15 eve biztos bekuszott a magyar koztudatba, megis maradt egyfajta "amerikai butasag", es nem szerettek meg az emberek, sokaktol hallom, hogy "ezt a baromsagot en nem fogom unnepelni".De akkor miert is van itt? A Valentin-nap odakint olyan kedves unnep, nem csak a szerelmesek napja, hanem a szeretete is, es az iskolaban es oviban is visznek egymasnak kedves dolgokat a gyerekek. Mellesleg a legtobben nem tudjak, hogy valojaban europai szarmazasu unnep.Itt van ugy, hogy utaljak. Holott lehetne valami olyasmi, amit kint tapasztaltam: egy kedves nap a telben.
3. Oreo. Klasszikus peldaja annak, amikor nem az eredeti termek "jon be", hanem mas orszagokban elkeszitett utanzata, aminek nem olyan az ize, mint az igazinak. Ergo, azt hiszik az emberek, ok tudjak, mi az az Oreo, valojaban pedig nem tudjak, mert olyat meg nem ettek.
4. Halloween. Azt hiszem a Halloween sokkal sikeresebb moka lett itt, mint amennyire nem fogadta be Magyarorszag a Valentin-napot. Igaz, hogy a trick-or-treat es a gyerekek unnepe itthon nem jellemzo, inkabb a fiatalok alarcos partija lett a Halloween. A dekoralas sem terjedt el igazan, de azt hiszem, az emberek megkedveltek. Ha nem olyan, mint odakint, de ahhoz azert sokban hasonlit.
5. Black Friday. Na ez mar tenyleg a rohej kategoriaja. Talan ket eve kezdtek cikkezni a Black Fridayrol, hogy "mar nalunk is van". Nem, sajnos nincs. A Black Fridaynak ket ismertetoje van: eszement learazasok vannak, egy 150 dollaros holmit 10-ert el lehet vinni, es mindenutt egysegesen, a masik, hogy valaki minel korabban kel, annal jobb cuccokhoz juthat hozza (early bird). Ehhez kepest az, hogy harom uzletben 10 szazalekos akcio van arra, ami a kutyanak sem kell es tavaly elotti elfekvo aru, nos, az nem Black Friday.
6. Szezonalis dekor. A KIK uzleteknek koszonhetoen jellemzoen Nemetorszagbol mar Magyarorszagon is megjelentek az altalam annak idejen eloszor Amerikaban latott szezonalis dekoraciok. Hasonloan nagy a valasztek, egy a kulonbseg: az ar. Odakint a szezonalis dekor fillerekbe kerult, a celja valojaban csak annyi volt, hogy egy-egy evszaknak megfeleloen oltoztessek a lakast picit uj ruhaba, aztan a kovetkezo evben is megtehessek, azaz a termekek olcsoak es helyettesithetoek voltak. A KIK holmijai kozt vannak par szaz forintosak, de vannak kifejezetten dragak is.
7.TGI Friday. A kedvenc etteremhalozatom volt odakint. Itthon sokaig egyetlenkent a Westernben lehetett megtalalni, es ket shake araert mashol vacsorazni lehetett. Kesobb bovult az etteremhalozat, de ugyanolyan draga maradt es osszevetve a kinti etlappal, sehol nem voltak a kinti kedvenceim, sot masfele etelek es italok peldaul koktelok, alkoholok jellemzoek a magyar palettan. Szomoruan hagytam fel a TGI Friday magyar valtozatanak latogatasaval, ugyanis a ketto kozott csak nevbeli egyezes van.
8. Garazsvasarok. Ez a nagyszeru kinti kezdemnyezes is megerkezett. Nem tudom, mennyire terjedt el, mert a Facebook "elharapozasaval" az online szekrenyurito akciok is igen nepszeruek lettek a "vaterazassal", jo fogasokkal, aproddal es az amerikai etsy helyett a meskazassal is.
9. "Bejott", de semmilyen kulonos nepszerusegnek nem orvend az amerikai mogyorovaj, igaz, hogy ez sem amerikai gyarto, hanem nemet vagy cseh gyarto termeke, ami Magyarorszagon is kaphato. En nagyon megkedveltem odakint, es szivesen megveszem most is.
10. Starbucks. Hatalmas doborgessel erkezett meg, se szeri se szama nem volt a kozossegi oldalakon a starbucksos szelfiknek. aztan egyszer csak lecsengett. Ma mar szinte kizarolag a turistak uldogelnek itt es isszak a meregdraga kavekat. Az amerikai es a magyar Starbucks kinalata nem ugyanaz, es Magyarorszagon azert nem tudott igazan nepszeruve valni, mert elkepesztoen draga, es mert a reggeli munkaba rohanos kavenak nincs hagyomanya.
No comments:
Post a Comment